• Egemen MacCandan

Doğru Bira Servisi

Güncelleme tarihi: 27 Eyl 2019Ülkemizde hiç önemsenmeyen ve doğrusunu bilmek adına araştırılmayan önemli konulardan biri doğru bira servisi. Şişeden ya da kutudan içmekten burada bahsetmeyeceğim bile ama neden bardakta içilmesi gerekir ile başlayalım.


Öncelikle bira maalesef yıllardır alıştığımız gibi basit, sade, serinletmek ve hararet almak için olan bir içki değil. 150 stilde bira var ve benzerlik konusunda çok azı birbiriyle ilişkili diyebiliriz. Onlarca çeşit farklı malt ile yapılan, malt karakterli, 100 kadar şerbetçiotu ile yapılan şerbetçiotu karakterli, dengeli, kekremsi (acılık yerine sanki daha doğru), kavruk, isli, tatlı, ekşi, odunsu, meyvemsi, baharatlı… Çok yazmayayım dedim ama aklıma gelenleri atlamak istemedim. Bu bahsettiklerimizin çoğu tat ile alakalı ve tatları doğru alabilmek adına burun çok önemli (burası çokomelli) Hepimizin illa ki denediği bir şekeri yerken burnunuzu kapattığınızda tat alamamak, işte gripken yediklerinizden tat alamamak vs bunun deneyleri.

Şimdi Bira Bey bize bunları sunuyorsa ama biz bir şişenin ağzından cork cork içiyorsak bu özel tatlara ve emeğe hakaret ediyor sayılmaz mıyız? Ayrıca şişenin ağız yapısı gereği içme anında belirli bir oranda şişenin boş kısmındaki havayı da midemize indiriyoruz, bu ekstra şişkinlik yaratıyor. Şişkinlik demişken asıl önemli konu biranın içindeki CO2, siz bu CO2’yi birayı bardağa doldururken “kırmazsanız” yani biraz köpürterek doldurmazsanız biranın içindeki CO2 sıvıda sıkışmış olacak ve yine midenizde ekstra şişkinliğe sebep olacak. Konu ile ilgili birkaç sunuma rastlayabilirsiniz hatta en yenisini dün Çağdaş Arman Bulut arkadaşım paylaştı. Köpürtmemesine çalışılarak doğru doldurma yöntemi sanılan birayı midenize indirdiğinizde, yanında yediğiniz atıştırmalıklar CO2’nin midenizde kırılmasına ve süper bir mide şişkinliği, yanma vs meydana getiriyor.


O zaman ne yapıyoruz? Birayı kesinlikle bardaktan içiyoruz. Peki doğru doldurma yöntemi nedir? Youtube Efendi “perfect pour” diye yazdığınızda illa bir şeyler karşınıza çıkaracaktır fakat teorik olarak doğru yöntem şu şekilde; bardak 45 derecelik açıda tutulur, şişe ya da musluk yaklaşık 2,5cm yukarıdan bardağa değdirmeden bardağın iç yan kısmına doğru doldurulur, bardağın 2/3 kadarı dolduktan sonra bardak düz pozisyona getirilir ve tam biranın ortasına gelecek şekilde doldurma işlemi devam eder.

Önemli ve keyifli bir nüans birayı, stiline uygun bardakta içmek ama bu başka bir konu olur belki :D
Bardağın temizliği çok çok çok önemli, ben bu konuda biraz takıntılıyım, hijyenden çok görünüş olarak asabımı bozuyor aslında. Eğer birayı bardağa doldurduktan sonra camın yan duvarlarına yapışmış ufak baloncuklar görüyorsanız biranız yeterince temiz değil demektir. Buralarda belirli başlı kalıntılar kesinlikle var, bu deterjan artığı olabilir, bir önceki biranın kalıntısı olabilir, toz olabilir vs. İşin okulunda bardak temizliği 3 küvet (evye) yöntemiyle anlatılır. 3 küvette sıvı vardır, birincisinde petrol bazlı olmayan deterjanlı su, ikincisinde durulamak için temiz su, 3. Sanitasyon sıvısı. Bardak bu iç küvetten de geçip temizlendikten sonra kurutulup servise hazır olur. Bir de yine ekstra bir detay, şişe ve kutudan bira servis edeceğiniz bardaklar kuru tercih edilmeli, fıçı ise nemli bardakta servis edilebilinir. Bunun sebebi fıçıdan gelen akış basıncının bardağın içindeki suyu dışarı iteceğinden kaynaklıymış fakat şişeden doldururken bu basınç mevcut değil.

Buzlu ya da dondurulmuş bardakta asla servis etmeyin deniyor, bu biranın çok köpürmesine sebep olmakla beraber, bardakta oluşan ufak buz kristallerine takılan biranın ufak baloncuklar oluşturarak bardağın kirli algılanacağından sebep

102 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör