Biraya olan tutkum ömrümün yarısından birkaç yıl fazla. Hep farklı türleri keşfetme isteğim ve yeni şeyleri denemeye karşı duyduğum heyecan damağımın gelişip kendi zevkimin oluşmasını sağladı. Bu gelişme biranın sadece basit bir içecek değil bir kültür olduğunu da keşfetmeme olanak sundu.

Yeni tatlar, türler, deneyimler derken yakın arkadaşlarım tarafından “kendi biranı yapsana”, “sen yaparsın” gibi cesaretlendirmelere maruz kalmaya başladım.

2017 yılında da “Bira İşini” ciddiye alıp, araştırmalara, meraklı internet aramalarına daha fazla zaman ayırmaya başladım. O yıllarda yeni patlamış olan bir furya olan kit biracılığı, %99’umuz gibi benim de başlangıç noktam oldu. İlk kit biramı 2018 Nisan’ında kurdum. İlk kitimi fermantasyona aldıktan sonraki birkaç gün içinde ikinci kitimi sipariş etmiş bulundum. Hemen hemen Nisan ortası gibi bu kiti de kurup sonuçları beklemeye başladım. Mayıs gibi artık içilmeye başlanan ama hiç keyif almadığım bu biralar ilk MacCandans’ olarak benim emekleme dönemimi inşa ettiler.

Mayıs sonu gibi elektrikli kazanıma kavuştum, ilk maltlarımı, şerbetçi otlarımı ve mayalarımı sipariş ettikten sonra tam tahıl bira yapımına geçmiş oldum. Bu noktada youtube’da ilgimi çeken tüm Türkçe ve İngilizce videoları izledim diyebilirim. Bunların içinde benim en hızlı yol almamı ve bu işi çözmemde yardımcı olan da (kendileri kabul etmese de) üzerimde çok büyük emekleri olan 3Kafadar bira oldu. Daha sonra Hakan, Tarık ve Harun ile iyi bir arkadaşlığımız gelişti.

2019 Mart ayına geldiğimizde, 5. Kez düzenlenen Türkiye Ev Biracıları ve Bira Koleksiyonerleri buluşmasında kurduğum standımda, arkadaşım Güray’ın da emeği ve yardımıyla 100 litreye yakın bira servis ettim. (Ertesi gün kolum tutulmuş, gün içinde birkaç kez gözüm kararmış ve başım dönmüştü) Fakat burada ilk kez bu işi özenerek ve gerçekten emek sarf ederek yaptığımı farklı insanlara tanıtma imkanım oldu.

Bu etkinlikte düzenlenen ev birası yarışmasında üzerinden aylar geçmesine rağmen hala da bir çok kişinin överek anlattığı Mango Milkshake IPA deneysel kategoride 1. olmasının yanı sıra, yarışmaya katılan 80 bira içerisinde de genel puanlamada en yüksek puanı alan bira oldu.

Logo

Hayvanlar aleminde uzun yıllardır en sevdiğim hayvan ayı. Aslında köpekleri çok severim fakat ayıların da en yakın akrabasının köpekler olduğu belki bunda etken olabilir.

Logomu ilk planladığımda “hayvan” belliydi, AYI. Şaman kültüründe ayının asil, yalnız ve güçlü bir hayvan olmasının yanı sıra “ayı ruhu” nun iyileştirici gücü olan bir şifacı olması da, yaptığım biralar için en iyi seçim olarak karşıma çıktı.

Ayı ama Kutup Ayısı. Kutup Ayısı ama Kral Kutup Ayısı. Kutuplarda arpa ya da buğday yetişmez ama kendi hayal dünyasında tahıl başakları ve bira bardağının zeminde bıraktığı iz tarafından sınırları çizilen o minik dünyanın kralı.

Tacı gayet kendi çapında ve basit, gösterişten uzak. Her zaman eleştirilere açık ve kendini bu eleştiriler sayesinde geliştirmeyi başlıca amacı haline getirmiş bir tutum içinde. O yüzden boynu öne doğru eğik ve alçakgönüllü. Halk adamı diyebileceğimiz bir halk ayısı.